1 Mayıs İşçi Bayramı Görselleri Vektörel makalemizde internet üzerinde kullanabileceğiniz kurumunuz veya sizin için uygun görseller paylaşıyoruz.  Diğer görsel paylaşımlarından farklı olarak bu yazıya eklediğim görsellerin herhangi bir düzenlenebilir halini paylaşmayacağım. Nedeni ise aşırı derecede basit. Kimse indirmiyor. Alışmışız aşırı hızlı tüketime herkes jpegleri alıyor gidiyor 🙂 Yinede görseller kaliteli olduğu için firmanızın yada kendi isminizin logosunu sağına soluna atarak kullanabilirsiniz. Bütün görseller 1080×1080 piksel olarak ayarlanmıştır. Instagram ve Facebook için tam oturacaktır.

1 Mayıs Nedir ? Neden Kutlanır ?

Dünya üzerinde pek çok ülkede kutlanan 1 Mayıs, Emek Bayramı olarakta bilinmektedir. Ülkemizde tam karşılığı Emek ve Dayanışma Günü olarak geçmektedir. Peki nereden çıkmıştır ve ilk olarak ne zaman kutlanmıştır, bu detaylara bakalım.

1884 yılında ABD’li işçilerin günlük çalışma saatlerinin 8 saate indirilmesi için başlattığı direniştir. 1886 yılında küresel çapta karşılık bulmuş ve pek çok ülkede kutlanmaya başlamıştır. Bu tarihlerde çıkan ilk ayaklanmalarda ABD’nin Şikago kentinde bir fabrikada grev kararı alan 1400 kişi işten atılmıştır. Ve aynı tarihlerde ayaklanma ateş açarak bastırılmaya çalışılmış, 4 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu eylem ve sonucu büyük yankı buldu, 1886 yılına gelindiğinde greve çıkan işçi sayısı 350.000 kişi idi.

Sonrası daha kanlı devam etsede bu mücadele 1889 yılında Paris’te bir konferansta 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak ilan edildi.

Türkiye’de 1 Mayıs

Ülkemizdede çok farklı şeyler yaşamadık maalesef. İlk olarak 1904 yılında İzmir’de kutlanan 1 Mayıs, cumhuriyet sonrası dönemlerdede kutlanmaya devam etti. Fakat bir tarih var ki Türkiye 1 Mayıs’larına kara leke olarak düştü. 1977 yılında Taksim meydanında kutlamalar için gelen kalabalığa ateş açıldı. Bu izdiham esnasında 37 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 200’den fazla yaralımız oldu.

2002 yılında ise Meclisten geçerek Resmi Tatil ilan edildi.

Kabaca tarihin özeti budur, fazla detaya girmek istemiyorum maalesef.

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Görselleri

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Vektörel Görseller

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Vektörel Görseller

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Vektörel Görseller

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Vektörel Görseller

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Vektörel Görseller

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Vektörel Görseller

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Vektörel Görseller

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Vektörel Görseller

Online Görsel Düzenleme – Canva.com

Hali hazırda elinizin altında Photoshop veya diğer görsel düzenlenme programlarından yoksa bu işi online olarak kolayca yapabilirsiniz. Son zamanlarda bu konuda pek çok alternatif türemiş olsa bile geçmişten beri kullandığım canva.com ile tanıştırayım sizi.

Canva.com – Anasayfa 

Basit, kullanışlı hatta kendine özgün şablonları olan bu online sistem ile işlemlerimizi çok kolayca gerçekleştirebiliriz. Yalnız kullanmadan önce üye olmanız gerekmektedir. Facebook veya Gmail hesabınızla doğrudan kayıt olup aktivasyonla uğraşmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bunun dışında pek çok ücretsiz görsel ve vektör sitesinden doğrudan görsel çekebilmesi, internet üzerinden yüksek kalitede baskıya hazır şekilde verebilmesi ve bu işlemleri bekletmeden yapması en büyük tercih sebebimdir. Kullanması ücretsizdir fakat daha profesyonel çözümler için farklı paketleri vardır.

Son Sözler & Yararlı Kaynaklar

Öncelikle bu görselleri aldığım VektörelÇizim.net sitesine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sayfa üzerinde biraz görsel dağınıklık olsa da aradığınız pek çok şeyi kolayca bulabilirsiniz.

Görsel düzenlemek, hatta bir adım ileri giderek bunları tasarlamak için bence kendinizi kolayca eğitebilirsiniz. Bu konuda Youtube üzerinde izleyebileceğiniz çok fazla kaynak var. Sadece Photoshop olarak düşünmeyin, diğer programlarda da aynı imkanlar mevcut. Bunun dışında küçük bir ücret karşılığı daha profesyonel bir eğitim almak isterseniz Udemy bu konuda çok başarılı.

Eğer ingilizce ile ilgili sıkıntınız yoksa bir kurs önerebilirim. Şuan 24,99 TL. Normal fiyatı 400 TL gösteriyor. Değer diyebilirim.

Photoshop CC 2019 MasterClass – Udemy.com

Faydalı olması dileğiyle.