19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel makalemizde ulusal bayramımızda kullanabileceğiniz, kişisel veya kurumsal hesaplarınızdan paylaşabileceğiniz görseller paylaşacağız. Aynı zamanda bu görsellerin düzenlenebilir hallerinide makalenin en altında link olarak paylaşıyorum. Bir önceki makalemizde bunları vermemiştim. İndirilmiyor diyerek. Fakat baya istek aldım, bu makalede onlarıda ekliyorum 🙂 Görsellerin hepsi 1080×1080 piksel boyutlarında yapılandırılmış, Facebook ve Instagram hesaplarınız için tam oturucak şekilde yapılandırılmıştır. Google Drive linki içerisinde Adobe Illustrator ile düzenleyebilmeniz için .ai formatı bulunmaktadır. Ayrıca Corel Draw kullanan arkadaşlar içinde .pdf olarak dosyaya ekledim. Sanırım herkes sorunsuz olarak alıp editleyebilecek 🙂 Kurumsal olarak paylaşırken logonuzu kullanmanızda herhangi bir sıkıntı yoktur. .jpeg hallerinde ben zaten kendi ismimi iliştirdim 🙂

Peki, şimdi bilmeden paylaşmayalım.

19 Mayıs Niçin Kutlanıyor, Anlam ve Önemi Nedir ?

Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile tam olarak 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak İtilaf devletlerine karşı Türk Kurtuluş Savaşını başlattığı tarih olarak kabul ederiz. Türk ulusunun özgürlüğünü kazanmak için başlattığı bu savaş ve başlangıcı tarihimizde çok özel bir yere sahiptir ve her sene çoşku ile kutlanır. Aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı gençlere armağan ederek bu bayramımızı dahada özel kılmıştır. Bir kurtuluş hikayesinin başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs, pek çok ulus ve özgürlüğünü arayan millet için ilham kaynağı olmuştur.

19 Mayıs Hikayesi

Samsun’a hareket günü olan 16 Mayıs, cumaya denk gelmişti. Mustafa Kemal Paşa, bir gün sonra yeniden Padişah tarafından kabul edildi. Cuma selamlığından sonra Yıldız Hamidiye Camii’ndeki Hümayun Mahfili’ndeki görüşme bir saatten fazla sürdü. Yaveri Cevat Abbas’ın aktardığına göre Mustafa Kemal, bu görüşmenin ardından çevresindekilere ‘Çok alçak bir adam. Çok melun. Millet, memleket mahvoluyor. O yalnız kendini düşünüyor’ diyecekti. Genç Paşa, Şişli’deki evine giderek annesi Zübeyde Hanım ve kardeşi Makbule Hanım ile vedalaştı. Bu sırada uğurlamaya gelen arkadaşı Rauf Bey, “Karadeniz’de müttefiklerce ya tutuklanacağınızı veya batırılacağınızı yeni haber aldım, dikkat buyurunuz’ uyarısında bulundu. Genç Paşa, Galata rıhtımından istimbotla açıktaki vapura geçti. Kızkulesi açıklarında işgal güçleri tarafından arama yapılan vapur, akşam saatlerine doğru Samsun’a doğru yola çıktı. Yabancı subayların ayrılmasından sonra Mustafa Kemal, yanındakilere, “Bunlar işte böyle yalnız demire, çeliğe, silah kuvvetine dayanırlar. Bildikleri şey yalnız madde! Bunlar hürriyet uğruna ölmeye karar verenlerin kuvvetini anlayamazlar. Biz, Anadolu’ya ne silah ne cephane götürüyoruz. Biz ideali ve imanı götürüyoruz” dedi. Cevat Abbas, anılarında İstanbul’dan ayrılışı şöyle anlatır:

‘Sahile yakın rota tutunuz’

“Büyükdere’den ayrılmış Kavaklar arasına gelmiştik. Güneş batmış karanlıklar her dakika koyulaşıyordu. Boğaz’dan çıkmış, kabına sığamayan Karadeniz’in köpürmüş, kükremiş dalgaları arasına vapurumuz atılmış, tecrübeli küçük teknemiz çatırdayarak mücadeleye başlamıştı. Karanlıklar artık hiç bir yeri bize göstermiyordu. Korkunç dalgalar bazen hepimizi birden susturuyordu. Deniz tutması arkadaşları kamaralara çekilmeye mecbur etti. Kumandanımla kalmıştık. Bana kaptanı çağrıttı. ‘Düşman devletlerinin herhangi bir vasıtasının gadrine uğramamak için sahile yakın bir rota tutunuz! Şayet mutlak tehlike görürseniz gemiyi karaya en yakın sahile oturtunuz!’ emrini verdikten sonra istirahate çekilmişti.”

Bandırma Vapuru, 17 Mayıs sabahı gün doğduğunda Karadeniz’in hırçın dalgaları arasında kıyıya doğru yol alıyordu.  Vapur, saat 09.30 sıralarında İnebolu’ya yanaştı. Mustafa Kemal, bir limana çıkıp karayoluyla Samsun’a gitmeyi düşündü. Ancak bunun o günün şartları içinde mümkün değildi, deniz yolculuğuna devam edildi. 18 Mayıs’ta Sinop limanında mola verildi. Bandırma Vapuru, 19 Mayıs’ta pırıl pırıl güneşli bir günün sabahında saat 06.00 sıralarında Samsun’a vardı. Direniş, akacağı yatağa doğru ağır ağır şekilleniyordu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

Bu görselleri doğrudan Facebook ve Instagram üzerinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Sosyal Medya Görsel Boyutları ve Önemi makalemizi de inceleyebilirsiniz.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı Görselleri Vektörel

Online Görsel Düzenleme – Canva.com

Hali hazırda elinizin altında Photoshop veya diğer görsel düzenlenme programlarından yoksa bu işi online olarak kolayca yapabilirsiniz. Son zamanlarda bu konuda pek çok alternatif türemiş olsa bile geçmişten beri kullandığım canva.com ile tanıştırayım sizi.

Canva.com – Anasayfa 

Basit, kullanışlı hatta kendine özgün şablonları olan bu online sistem ile işlemlerimizi çok kolayca gerçekleştirebiliriz. Yalnız kullanmadan önce üye olmanız gerekmektedir. Facebook veya Gmail hesabınızla doğrudan kayıt olup aktivasyonla uğraşmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bunun dışında pek çok ücretsiz görsel ve vektör sitesinden doğrudan görsel çekebilmesi, internet üzerinden yüksek kalitede baskıya hazır şekilde verebilmesi ve bu işlemleri bekletmeden yapması en büyük tercih sebebimdir. Kullanması ücretsizdir fakat daha profesyonel çözümler için farklı paketleri vardır.

Son Sözler & Yararlı Kaynaklar

Öncelikle bu görselleri aldığım VektörelÇizim.net sitesine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu sayfa üzerinde biraz görsel dağınıklık olsa da aradığınız pek çok şeyi kolayca bulabilirsiniz.

Görsel düzenlemek, hatta bir adım ileri giderek bunları tasarlamak için bence kendinizi kolayca eğitebilirsiniz. Bu konuda Youtube üzerinde izleyebileceğiniz çok fazla kaynak var. Sadece Photoshop olarak düşünmeyin, diğer programlarda da aynı imkanlar mevcut. Bunun dışında küçük bir ücret karşılığı daha profesyonel bir eğitim almak isterseniz Udemy bu konuda çok başarılı.

Eğer ingilizce ile ilgili sıkıntınız yoksa bir kurs önerebilirim. Şuan 24,99 TL. Normal fiyatı 400 TL gösteriyor. Değer diyebilirim.

Photoshop CC 2019 MasterClass – Udemy.com

Bununla beraber görselleri aşağıdaki butona tıklayarak indirebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.