Bu makalemizde basit ve bilgilendirici bir yazı yazmak istedik. Özellikle WordPress sistemlerinde gözlemlediğim site haritası oluştururken karşılaşılan bu hata çok saçma derecede sinir sahibi yapabiliyor insanı. Bunun önüne geçmek için basit çözüm yöntemleri önereceğim.

Tam hata :

This page contains the following errors:
error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document
Below is a rendering of the page up to the first error.

Sitemap XML Hatası Neden Oluşur ?

Aslında kompleks bir hatadır fakat temel nedeni tektir. Kodlama hatası. Bir yerde açık bir “?>” unutulmuştur. Veya devamı boşluktur. (Evet, bende duyunca şaşırdım ama bende ki problem bu sebepten dolayıydı.)

Bu hataya bir eklenti veya bir tema (genelde kullandığınız tema) sebep olmuş olabilir.

Çözüm 1 :

Kullandığınız tüm eklentileri devre dışı bırakın. Eğer site haritasını bir eklenti sayesinde alıyorsanız onu bırakmayın.

Eklentileriniz devre dışıyken site haritanız hala hata veriyorsa doğrudan Çözüm 2’ye geçin.

Eğer site haritanız sağlıklı çalışıyorsa şu adımları izleyin:

  • Eklentileri tek tek aktif edin. Site haritasının ne zaman hata vereceğini kontrol edin.
  • Eklentiyi açtıktan sonra site haritasında hata gördüğünüz eklenti problemli bir kod yazımına sahiptir. Silin, yeniden yükleyin. Sorun çözülecektir.

Çözüm 2:

Eğer eklentilerden bir sonuç alamadıysanız sorun tema kaynaklıdır. Farklı bir tema aktif edin blogunuzda. Sorun çözüldüyse kesin tanım budur.

Şu yöntemi uygulayın :

WordPress yönetici paneli > Görünüm > Tema Düzenleyici > Tema İşlevleri (functions.php) dosyasını bulun. Bu dosyanın en sonuna kadar inin. Dosyanın sonunda ” ?> ” kodundan sonraki tüm boşlukları silin. Dosyanın bitişi bu kodun bitişiyle olsun. Dosyayı güncelleyin.

Site haritanızı kontrol ettiğinizde yüksek ihtimal sorun kalmamış olacaktır.

Son Sözler & Faydalı Kaynaklar

Bu hatayla karşılaştıktan sonra epey detaylı araştırma yaptım fakat doğru düzgün Türkçe yazı bulamadım. Onun üzerine bu makaleyi yazma kararı aldım. Umarım bu sorunla karşılaşan arkadaşlar benim gibi sorun yaşamadan işlemlerini kolayca halledebilir.

Eğer bu iki yöntemle de sorununuz çözülmedi ise yorum kısmında lütfen belirtin. Konu ile ilgili yardımcı olmaya çalışacağım.

Bu arada, bu tarz sorunları çözerken genelde kullandığım soru-cevap sitesi :

Stack Overflow 

Eğer İngilizce ile ilgili probleminiz yoksa aşırı derecede tavsiyedir.

Faydalı olması dileğiyle.