USB Bellek Şifreleme (Programsız) makalemizde Windows 10 özelliklerinden birisi olan Bitlocker kullanarak Usb belleklerimizi nasıl şifreleriz bunu göstereceğiz. Yapımı çok kolay, bunu harici disklerinizi şifrelerkende kullanabilirsiniz. Uyumluluk modu ile Windows 7 üzerinde’de kullanabilirsiniz. Özel dosyalarınızı daha güvende tutmak için birebir bir yöntem olarak adlandırabiliriz. Aynı zamanda şifreyi unuttuğunuzda kullanabileceğiniz bir kurtarma dosyasıda oluşturacağız, bu size şifre unutma durumlarında kolaylık sağlayacak.

USB Bellek Şifreleme

Yapacağımız işlemin sonucunu en iyi Windows 10 üzerinden halletmek mümkün, bu sebeple bilgisayarınızın Windows 10 olduğuna emin olun. Bunu basit bir şekilde Bilgisayarım > Sağ Tıkla > Özellikler diyerek Windows sürümünü görebilirsiniz. Görselle tarif edecek olursak;

Windows Sürümü Öğrenme

Windows Sürümü Öğrenme

 

Bitlocker Kurulumu

Eğer Windows 10 sürümüne sahip olduğumuzdan eminsek, bir sonraki adıma geçebiliriz. Bitlocker, Microsoftun gizli belge tutmak için oluşturduğu basit bir Windows Özelliği. Ulaşması ve kurması aşırı kolay, tabi bunları görselli olarak anlatacağız. Erişmesi çok kolay, Şifrelemek istediğiniz sürücü takılı iken sağ tıklayıp Bitlockeri seçin.

Usb Bellek Şifreleme Adım 1

Usb Bellek Şifreleme Adım 1

Açılan pencereden “Sürücünün kilidini açmak için bir parola kullan” seçeneğini seçin. Ve ardından kullanmak istediğiniz parolayı yazınız, unutmayacağınıza emin olun.

Usb Bellek Şifreleme Adım 2

Usb Bellek Şifreleme Adım 2

İleri dedikten sonra karşınıza kurtarma anahtarı menüsü gelecektir. Bu menü size bir anahtar oluşturacak, bu anahtar şifreyi unuttuğunuz zaman bunu anahtar dosyasını kullanarak kolay bir şekilde USB Belleğinizi kolay bir şekilde açabilirsiniz. Her zaman yedeğiniz olsun. 🙂 Açılan menüden Dosyaya Kaydet seçeneğini seçin ve göz önünde olması için Masaüstünü seçin ve Kaydet diyin, işlem tamamdır.

Usb Şifreleme Adım 3

Usb Şifreleme Adım 3

Sonraki açılan menüyüde İleri diyip geçin, teyitleme menüsüdür. Ardından Sürücünüzün Ne Kadar Şifreleneceği menüsüne ulaşacaksınız. Burada iki seçenek mevcut, üstteki seçenekle alttaki seçenek arasında çok fark yok fakat daha hızlı olması için “Yalnızca Kullanılan disk alanını şifrele” seçenğini seçip ileri butonuna basıyoruz.

USB Bellek Şifreleme Adım 4

USB Bellek Şifreleme Adım 4

Bir sonraki menü Şifreleme Modu seçimi olacaktır. Burada Uyumluluk Modunu seçin diğer Windows sürümlerindede çalışması için bunu seçin. Windows 7 ve diğer sürümlerin tamamında bu şekilde rahatlıkla kullanılabilir.

Usb Bellek Şifreleme Adım 5

Usb Bellek Şifreleme Adım 5

Adımlar tamamlandı. Burdan sonra şifrelemeyi başlat diyeceğiz. O menüde şu şekilde ;

USB Bellek Şifreleme Adım 6

USB Bellek Şifreleme Adım 6

Bunu tamamladıktan sonra şifreleme işlemi başlayacak. Belleğin içinde ki dosya boyutuna paralel işlem kısa veya uzun sürecektir. Tavsiyemiz, belleğinizi boşlattıktan sonra şifreleme yapın, ortalama olarak 10 gb için 10 dk sürüyor diyebiliirim. Tabi bu bilgisayaranızın ve belleğinizin özelliğine göre değişecektir.

İşlem tamamlandıktan sonra şu mesajı görmüş olmalısınız.

USB Bellek Şifreleme Son Adım

USB Bellek Şifreleme Son Adım

Yapacağımız işlem bu kadar, bilgisayardan flashı söküp takın, şifre isteyecektir, işlem tamamlanmıştır.

Son Sözler & Faydalı Kaynaklar

Yapacağınız işlemlerde dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın, elektrik kesilmesi gibi afaki durumlarda olan dosyalarınıza olur. Yedekleme anahtarınıda güzel bir yere sakladığınızdan emin olun 🙂

Yaptığınız şifrelemeyi bozmak, belleği eskisi gibi kullanmak isterseniz dosyalarınızı yedekleyip belleği formatlamanız gerekir. Bunun için blogumda bulunan CMD ile Format Atmak makalesini inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bilgisayarınız Windows 10 değilse ve özellikleri kurtarıyorsa yükseltebilirsiniz. Microsoft sitesinden sürümler hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.