MacOS Fan Kontrolü ve Sıcaklık Uygulamaları makalemizde, benim gibi sonradan Mac sahibi olup bu konuda fazla bilgisi olmayan arkadaşlara faydalı olması için 2 adet uygulama önereceğiz. Önereceğimiz uygulamalardan ikiside ücretli, lakin benim kullandığım ve tavsiye ettiğim uygulamaların ücretleri çok kabadayı değil. Mac kullanıyorsanız özellikle hiç değil. Bazı durumlarda anlaşılmaz şekilde sıcaklığın artması, CPU kullanımının tavan yapması gibi belli başlı sorunlar yaşıyorsanız özellikle bu uygulamalar bildiğiniz nefes oluyor. Durumu görüp, probleme neyin sebep olduğunu anlayabiliyorsunuz, hatta isterseniz fanların hızını, hangi aralıklarda ne dönüş hızıyla çalışacağını ayarlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda, yukarıda bilgisayarın sürekli sıcaklığını gösteren uygulamalar olması psikolojik olarak beni rahatlatıyor 🙂 Önce sıcaklık problemine, sonra uygulamalara değinelim.

Macbook Sıcaklık Problemi

Daha eski modellere gitmeyeceğim, sadece son yıllarda baya gündem olan fakat bazı bilgisayarlarda donanım, bazı bilgisayarlarda yazılımsal olarak çözülen MacBook Pro 2016-2017 sıcaklık sorunundan bahsetmek isterim. Belli belirsiz şekilde ısınan bilgisayarlar, ekran kapatılsada fanları çalışmalaya devam eden MacBook Pro’lar uzun bir dönem gündemi meşgul etmişti.

Bu konuda Apple iki adım attı. 2018 yılı içinde bu sorunların çoğu çözülmüş oldu. Bu adımlar şunlardı ;

Apple Pil Değişimi

Apple, başlattığı pil değişim programında 2015-2017 yılları arasında seri numarasına göre pillerinde hata olduğunu ve bu pillerin ücretsiz olarak değişeceğini duyurdu. Bu değişim programı hala güncel, ilgilenen arkadaşlara program uygunluğunu aşağıda ki linke tıklayarak kontrol edebilirler.

15 inç MacBook Pro Pil Değiştirme Programı

Yazılımsal Güncelleme

Yine 2017 sonlarında yapılan güncellemelerle çekirdek dosyalarda hata olduğu ve bu dosyaların düzeltildiği açıklandı. Pek çok MacBook kullanıcısıda bu güncellemelerin işe yaradığını ve sorunun ortadan kalktığını doğruladı.

Tam Mac alıcakken yaptığım araştırmalar beni bir tık korkutmuştu, aldıktan sonra herhangi bir sıkıntı olmadığını gördüm. Yinede olayı kontrol altında tutmak için yardımcı programlar aradım. Ben sadece sıcaklığı görmek istiyordum fakat MacOs güzelliklerinden biri olarak fanları kontrol etme becerisi güzel oldu. Uygulamalara geçelim:

Temp Monitor

Temp Monitor

Temp Monitor

Daha yeni tanıştığım bu arkadaş basit ve kolay kullanımlı. Yukarıya yerleşen bir ikon ve sıcaklık göstergesi ile sıcaklıklarınızı anlık olarak görüntüleyebilir ve bilgisayarın tüm bileşenlerinin sıcaklıklarını görüp fanı kontrol edebilirsiniz. Bu tarz uygulamaların en önemli olması gereken koşulu yük altındayken saçmalamaması. Bu uygulamada sorun yok, sıcaklığı yükselticek derecede bilgisayara abanıp fanları yüksek rpm ile çalıştırdığımda hiçbir sorun yaşamadım. Tavsiyedir, daha ufak ve daha kullanışlı. Aynı zamanda satın almak isterseniz sadece 5 Euro.

Uygulama Web Sitesine Gitmek, İndirmek için Tıklayınız.

iStats Menus

iStats Menus

iStats Menus

Bu uygulamayıda daha önce kullanıyordum. Bu uygulama sıcaklıkların ve kullanımların yanı sıra fan kontrolüde sağlıyor. Daha çaplı, hangi uygulamanın işlemciyi ve rami ne kadar meşgul ettiğini görebiliyorsunuz. Etkinlik mönitorunun bir değişik hali diyebilirim. Buda çok faydalı, lakin biraz daha pahalı. 11 dolar. Tercih sizin tabiki.

iStats Menu İndirmek İçin Tıklayınız

Son Sözler

Bu makale ile anladığınız gibi blogumdaki kategorilere MacOS’da ekleyerek devam edeceğim. Temel olarak edindiğim bilgileri yazmaya çalışacağım. Bu kategoriyede incelemeyi, ara sıra kontrol etmeyi ihmal etmeyin 🙂

Faydalı olması dileğiyle.